Answer:
First box: 3
Second box: 4
Third box: 3
Fourth box: 4
Explanation:
I tried out various numbers, but got 3 and 4 because:
3PbI4 + 4CrCl3 -----> 3PbCl4 + 4CrI3
Each term cancels put.
3Pb --> 3Pb
4Cr --> 4Cr
and so forth...
Hope this helps!
The sulfur (S) element of the periodic table is represented by the electron configuration .
The arrangement of electrons within the energy levels or orbitals of an atom is represented by electronic configuration. Sulfur has 16 electrons in its structure. The numbers in the electronic configuration represent the principal energy levels—1, 2, and 3—as well as the orbital—s or p—that the electrons are in.
Detail analysis of electron arrangement:
When these electronic configurations are combined, the electron configuration of sulfur (S) is represented by .
Learn more about Electronic configuration, here:
#SPJ6
Count the number of electrons = 2+2+6+2+2= 14
So, it must be SILICON.
True
False
Answer:
This is true.
Explanation:
A. What is the limiting reagent?
B. How many grams of the excess reactant remains?
C. How many grams of each product is formed?
D. If 12 grams of NaNO3 actually formed in the reaction, what is the percent yield of this reaction?
Answer:
Explanation:
Pb(NO3)2 (aq) + 2 NaI (aq) --> PbI2 (s) + 2 NaNO3 (aq)
MM for each compound -
Pb(NO3): 207 + 14x2 + 16x3x2 = 331
PI2: 207 + 127x2 = 461
NaI: 23 + 127 = 150
NaNO3: 23 + 14 + 16x3 = 85
Moles of Pb(NO3)2 = 50/331 = 0.15
Moles of NaI = 30/150 = 0.2
Ratio of moles is 1:2
So NaI is limiting
Limited to 0.2/2 = 0.1 mole of Pb(NO3)2
Excess = 0.15 - 0.1 = 0.05 mole
Mass remains = 0.05x331 = 16.55 grams
Moles of NaNO3 formed = Moles of NaI reacted = 0.2
Mass = 0.2x85 = 17 grams
Moles of PbI2 formed = Moles of Pb(NO3)2 reacted = 0.1
Mass = 0.1x461 = 46.1 grams
If 12 grams of NaNO3 actually formed in the reaction,
percent yield = 12/17x100% = 70.6%
Answer:
Explanation:
Moles of Pb(NO3)2 = mass/molecular mass
= 50.0 grams/(207.20*1 + 14.01*2 + 16*6)
= 50.0 grams/331.22
= 0.15 moles
Moles of NaI
= 30/(22.99+126.9)
= 30/149.89
= 0.2 Moles
A. NaI is less 2x Pb(NO3)2 so NaI is the limiting reagent.
B. The ratio is 1 to 2 so there is 0.15 - 0.2/2 = 0.05 mole
or 16.78 grams of Pb(NO3)2 left.
C. As NaI is limiting, only 0.2 Moles of NaNO3 is formed.
Mass = Moles * Molecular Mass
Molecular Mass of NaNO3 can be calculated as:
Na - 22.99
N - 14.01
O - 3(16) = 48
23+14+48 = 85gram / mole
Thus, Mass = 0.2*85 = 17 gram of NaNO3
Mass is conserved in a chemical reaction.
Mass of PbI2 can be calculated as:
50+30-16.78-17
= 46.3 gram of PbI2
Mass =
12.75
Thus, 12.75g of Sodium Nitrate can be formed
Explanation:
Number of moles is defined as mass divided by molar mass of the substance or atom.
Mathematically, No. of moles =
It is known that molar mass of is 119.058 g/mol and number of moles is given as 2.25 mol.
Therefore, calculate mass of as follows.
No. of moles =
2.25 mol =
mass = 267.88 g
Thus, we can conclude that mass of 2.25 moles of manganese(lv) sulfide(MnS2) is 267.88 g.
The mass of 2.25 moles of Manganese (V) Sulfide (MnS2) can be calculated by multiplying the molar mass of MnS2 (119.08 g/mol) by the number of moles (2.25). The result is approximately 267.93 grams.
The question asks about the mass of 2.25 moles of manganese (V) Sulfide (MnS2). We can calculate this using the molar mass of MnS2. The molar mass of manganese (Mn) is approximately 54.94 g/mol, and the molar mass of Sulfur (S) is approximately 32.07 g/mol. To find the molar mass of MnS2 we add up the molar mass of Mn and twice the molar mass of S (because we have 2 S atoms). Therefore the molar mass of MnS2 = 54.94 + 2*(32.07) = 119.08 g/mol. To find the mass in grams, we multiply this molar mass by the number of moles. Hence, the mass of 2.25 moles of MnS2 = 2.25 * 119.08 = 267.93 grams.
#SPJ6
Answer:
A plasma.
Step-by-step explanation:
A plasma is a hot, ionized gas in which the atoms have lost one or more of their electrons.
Thus, the plasma consists gaseous ions as well as the electrons that were stripped from them.
The Sun's high temperatures strip the electrons from its hydrogen and helium atoms, so the Sun is essentially a giant ball of plasma.