Answer:
i think it's 82
Step-by-step explanation:
To round 82.2756 to the nearest penny, we should focus on the hundredth place. With the next digit being 5 or above, we round up the original hundredth place. Hence, 82.2756 becomes 82.28.
In Mathematics, rounding numbers is a process that simplifies numbers to their nearest place values. To round 82.2756 to the nearest penny, we focus on the two decimal places, because a penny denotes the hundredth place in decimal terms.
We therefore look at the third decimal place (5). Since this value is five or more, we round up the number in the second decimal place (7) by 1, thus making it 8.
Therefore, 82.2756 rounded to the nearest penny becomes 82.28.
#SPJ12
Answer:
-9 ≤ x
Step-by-step explanation:
Thsi is probably right
Answer:
56 cent
Step-by-step explanation:
divide 1.96 by 3.5
The total distance that Gavin and Ethan ran last week is: 21000 meters
Gavin ran 7 kilometers last week, and Ethan ran twice as far as Gavin. To find the total distance that Gavin and Ethan ran last week, we need to add the distance that Gavin ran to the distance that Ethan ran.
Since Gavin ran 7 kilometers, we can convert this to meters by multiplying by 1000:
7 kilometers * 1000 meters/kilometer = 7000 meters
Since Ethan ran twice as far as Gavin, we can find the distance that Ethan ran by multiplying Gavin's distance by 2:
2 * 7000 meters = 14000 meters
Therefore, the total distance that Gavin and Ethan ran last week is:
7000 meters + 14000 meters = 21000 meters
In summary, Gavin ran 7000 meters and Ethan ran 14000 meters last week, for a total distance of 21000 meters that they both ran.
Read more about Total Distance at: brainly.com/question/4931057
#SPJ3
If Ethan ran twice as far as Gavin then he ran 14 kilometers. 7*2=14. And then you add 7 to 14 which gives you 21. so they ran a total of 21 kilometers
The balance of Albert is $2159.07; the balance of Marie is $2244.99, the balance of Hans is $2188.35, and the balance of Max is $2147.40. Marie is $10,000 richer at the end of the competition.
Compound interest is defined as interest paid on the original principal and the interest earned on the interest of the principal.
To determine the balance of Albert’s $2000 after 10 years :
If the amount of $1000 at 1.2 % compounded monthly,
A = P(1 +r/n)ⁿ n = 10 years
here P = $1000 and r = 1.2
A = 1000(1 + 0.001)¹²⁰
A = $1127.43
If Albert $500 losing 2%
So 0.98 × 500 = $490
If $500 compounded continuously at 0.8%
So A = P
A = 500
A = 541.6
So the balance of Albert’s $2000 after 10 years :
Total balance = 1127.43 + 490.00+ 541.64 = $2159.07
To determine the balance of Marie’s $2000 after 10 years:
If 1500 at 1.4 % compounded quarterly,
A = 1500(1 + 0.0035)⁴⁰ = $1724.99
If $500 Marie’s gaining 4 %
So 1.04 × 500 = $520.00
So the balance of Marie’s $2000 after 10 years
Total balance = 1724.99 + 520.00 = $2244.99
To determine the balance of Hans’ $2000 after 10 years:
If $2000 compounded continuously at 0.9%
So A = 2000
A = $2188.3
To determine the balance of Max’s $2000 after 10 years :
If $1000 decreasing exponentially at 0.5 % annually
So A = 1000(1 - 0.005)¹⁰= $951.11
If $1000 at 1.8 % compounded bi-annually
So A = 1000(1 + 0.009)²⁰ = $1196.29
So the balance of Max’s $2000 after 10 years
Total balance = 951.11 + 1196.29 = $2147.40
Therefore, Marie is $10,000 richer at the end of the competition.
Learn more about Compound interest here :
#SPJ2
Answer:
Step-by-step explanation:
Albert:
$1000 earned 1.2% annual interest compounded monthly
= 1000 (1+.001)120
(periodic interest = .012/12 ,n is periods = 10yr x 12 mos)
$500 lost 2% over the course of the 10 years
= 500 (.98)
$500 grew compounded continuously at rate of 0.8% annually
= 500 e^008(10) 10 years interest .008 (in decimal form)
Add these three to see how Albert did with his investments
names of sides and lengths.
As per the question no (a) The areas corresponding to each other are triangles ABC and DEF, and the common ratios are AB/DE = 5/2 and BC/EF = 5/2. Lets find the solution :-
Now,
In triangles ABC and DEF, we have the following:-
∠A and ∠D are congruent, so we can say ∠A = ∠D.
∠C and ∠F are congruent, so we can say ∠C = ∠F.
Now, to find which areas correspond, let's compare the ratios of corresponding sides:-
AB/DE = 15/6 = 5/2
BC/EF = 20/8 = 5/2
These ratios are equal, indicating that sides AB and DE correspond, and sides BC and EF correspond. So, the areas corresponding to each other are triangles ABC and DEF, and the common ratios are AB/DE = 5/2 and BC/EF = 5/2.
Learn more about triangles:
#SPJ1